Proizvajalci pri merjenju čevljev uporabljajo različne metode in ne obstaja standardiziran pristop, zato je pri izbiri prave velikosti ključnega pomena, da te meritve razumemo. Na tabelah velikosti je običajno navedena notranja dolžina in včasih tudi širina čevlja. Spodaj je opisano, kaj morate o tem vedeti:
Merjenje dolžine čevlja
Proizvajalci lahko merijo notranjo dolžino čevljev z različnimi metodami, od katerih ima vsaka svoje prednosti in slabosti:
- Merjenje kopit: Ta metoda meri navpično razdaljo od sredine pete do najdaljše točke prsta. Vendar lahko pride do odstopanj, saj se čevelj zaradi uporabljenih materialov in podlog lahko občuti daljši, širši, krajši ali ožji.
- Merjenje vložka: Pri tem se merita dolžina in širina vložka. Ker so vložki običajno ožji od notranje širine čevlja, lahko pride do odstopanj, zlasti pri različnih materialih in podlogah.
- Merilec Plus12: Pri tej metodi, ki je običajna v trgovinah z bosonogo obutvijo v EU, se meri prostor znotraj čevlja od sredine pete do najdaljšega dela čevlja (običajno diagonalna razdalja). Z njo je mogoče bolje zaznati razlike v notranji dolžini zaradi debelejših podlog, vendar je mogoča človeška napaka, ki je odvisna od tega, kako močno pritiskate v material in v katerih točkah merite. Prav tako ne upošteva ukrivljenosti pete čevlja.
Opomba: Vedno preverite informacije o meritvah, ki so na voljo na uradni spletni strani proizvajalca, da boste razumeli njihove specifične metode.
Merjenje širine čevlja
Merjenje širine v tabelah velikosti je lahko bolj zapleteno in težavno, ker se skuša opisati tridimenzionalna stopala z dvodimenzionalnimi meritvami. Različne metode vključujejo:
- Meritev kopit: Merjenje širine kopita.
- Merjenje vložka: Merjenje širine vložka, ki je običajno ožji od notranje širine čevlja.
- Merjenje notranjosti čevlja: Uporabljajo se orodja, kot je naprava Clevermess. Odvisno od mesta merjenja in stopnje pritiska se lahko pojavijo odstopanja.
Na občutek širine v notranjosti čevlja vpliva več dejavnikov, vključno z volumnom čevlja, obliko podplata in uporabljenimi materiali. Na občutek širine ali ozkosti čevlja lahko vplivajo tudi različne tehnike merjenja – vodoravno, poševno ali na različnih točkah. Zato se lahko včasih občuti, da je čevelj širši ali ožji zaradi njegove splošne zasnove in posebne oblike vašega stopala.